Sözlüğe Geri Dönün

Sanallaştırma nedir?

Sanallaştırma, hypervisor adlı bir yazılımla tek bir fiziksel makineden birden çok sanal makine (VM) yaratma işlemidir. VM’ler tıpkı fiziksel makineler gibi davranır ve çalışır, ancak fiziksel makinenin CPU, bellek ve saklama gibi bilgi işlem kaynaklarını kullanır. Hypervisor bu bilgi işlem kaynaklarını gerektikçe her bir VM’ye tayin eder. 

Sanallaştırmanın avantajları nelerdir?

Bir makinenin birçok makine gibi hizmet verebilmesi yalnızca daha az sunucu ihtiyacı anlamına gelmez, aynı zamanda sahip olduklarınızı tam kapasiteyle kullanabilmeniz anlamına gelir. Bu verimlilik kazançları donanım, soğutma ve bakım alanlarında maliyet tasarruflarına dönüşür.

Buna ek olarak, eski uygulamaları ve farklı işletim sistemi tiplerini ve sürümlerini çalıştırmak için ayrı sunuculara ihtiyaç duymazsınız. Sanallaştırma ile aynı makinede birden fazla uygulama, masaüstü ve işletim sistemi tipini çalıştırabilirsiniz.

Neleri sanallaştırabilirsiniz?

Sunucu sanallaştırma

Sunucular özel ve karmaşık görevleri yerine getirmek için tasarlanmış güçlü makinelerdir. IT’nin sunucu başına bir görev veya uygulama tayin etmesi yaygın bir durumdur, ancak bu durum genellikle kapasitenin yeterince kullanılmamasına yol açabilir. Ayrıca çok fazla sunucu olması, veri merkezinizde yeterli yer olmaması ve yüklü elektrik faturaları gibi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Sunucu sanallaştırma, sunucunuzu her biri kendi işletim sistemiyle çalışan birden fazla sanal sunucuya bölerek onu tam gücüyle kullanmanıza olanak verir. Böylece daha az kaynakla daha çok şey yapabilir, donanım ve işletme masraflarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Uygulama ve masaüstü sanallaştırma

Günümüzde çalışanlar kendi cihazlarını kullanmayı ve ofis dışından kendi uygulamalarına erişim sağlamayı istemektedir. Her çalışan için ayrı bilgisayarlara uygulamalar ve masaüstleri kurmak ve bunların bakımını yapmak masraflı bir süreçtir ve yönetim ve güvenlik açısından kabusa dönüşebilir. 

Öte yandan sanal uygulamalar ve masaüstleri merkezi bir sunucuda bulunur, her bir bilgisayara kurulum yapmaya gerek kalmadan IT buradan kullanıcılara aynı anda yüzlerce uygulama ve masaüstü dağıtabilir. Aynı şey yamalar ve güncellemeler için geçerlidir. İnsanlar sanal uygulamalar ve masaüstleriyle yerel olanlarla yaptıkları biçimde etkileşim kurar, bunlara farklı cihazlardan erişebilir ve aynı kullanıcı deneyimini yaşarlar.

Uygulama ve masaüstü sanallaştırma çalışanlara yalnızca istedikleri şekilde, zamanda ve yerde çalışma özgürlüğünü vermekle kalmaz, aynı zamanda IT’ye daha fazla denetim, daha iyi güvenlik ve daha kolay yönetim olanağı sağlar. Sanal uygulamalar ve masaüstleri kuruluşların düzenlemelere uygunluk, afetten kurtarma ve iş devamlılığı sağlamasına da yardımcı olur.

Ağ sanallaştırma

Sanal ortamların popülerlik kazanması ve yaygın olarak kullanılması birçok kuruluşu kendi ağlarını sanallaştırmaya yönlendirmiştir. Ağ sanallaştırma, altyapıya dokunmak zorunda kalmadan yük dengeleme ve güvenlik duvarı gibi özellikleri programlamayı ve ağı hizmete almayı kolaylaştırır. IT tipik olarak yazılım bileşenlerini yazılım tabanlı bir yönetici konsolunu kullanarak yönetir.

Bilgi işlem ihtiyaçları evrim geçirdikçe ağ sanallaştırma IT’nin sunma, ölçeklendirme ve iş yüklerini ayarlama biçimini kolaylaştırır.

Bulut bilgi işlemde sanallaştırmanın rolü

Bulut bilgi işlem, paylaşılan bilgi işlem kaynaklarının, yazılımların veya verilerin internetten hizmet olarak teslim edilmesidir. Sanallaştırma, bulut bilgi işlemi mümkün kılan önemli teknolojilerden biridir. Bulut sağlayıcıları tek bir sunucudan birçok müşteriye hizmet verebilmek için sanallaştırmayı kullanır. Çoğu kuruluş, maksimum verimlilik için hem sanallaştırma hem de bulut bilgi işlem kullanır.

Citrix Virtual Apps and Desktops ve Citrix Workspace hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ek Kaynaklar:

Virtual Desktop Infrastructure (VDI) kitini indirin
VDI En Büyük IT Sorunlarını Nasıl Çözer?
Bulut VDI ve Azure ile Masrafların Azaltılması ve Verimliliğin Artırılması
Virtual Apps and Desktops ve Windows 10’a Geçiş kiti